Македонско – словенечки театарски врски

(од 1990 до денес)

ПОДАТОЦИ

Македонски уметници во претставите на словенечките театри (1990-2015)

Македонски уметници - нерезиденти

Презиме Име Сезона Датум на премиера Институција Претстава Функција во претставата Извор на податоци* / линк
Apostolova Ivanka 2008/09 17.01.2009 SNG Drama Lj Ajshil: Oresteja asistentka scenografa 32/3; 5
Apostolova Ivanka 2004/05 01.12.2004 MGL M. Zupančič: Bolje tič v roki kot tat na strehi asistentka scenografa in kostumografa 50; 24
Apostolova Ivanka 2006/07 12.04.2007 SMG Ljubezen na smrt avtorca videa 60; 37
Apostolova Ivanka 2009/10 21.11.2009 Glej; ŠKUC F. Paravidino: Brata scenografinja in kostumografinja 103 + 156; 79 + 146
Apostolova Ivanka 2006/07 07.04.2007 LGL D. Kladnik: Deklica z violino scenografinja oz. avtorica likovne zasnove 130; 118
Badeva Roska 2008/09 07.11.2008 SNG Opera Mb P. I. Čajkovski: Hrestač korepetitorka 64; 47
Božinov Aleksander 1995/96 29.09.1995 SNG Opera Lj S. Prokofjev: Romeo in Julija baletni plesalec 56; 35
Božinov Goran 1995/96 29.09.1995 SNG Opera Mb S. Prokofjev: Romeo in Julija baletni plesalec 56; 35
Čaminski Aleksandar 2007/08 13.01.2008 PG Kranj W. Shakespeare: Kralj Lear igralec 97/8; 75
Čaminski Aleksandar 2009/10 12.03.2010 Gledališče Koper A. P. Čehov: Tri sestre igralec 114; 95
Čaminski Aleksandar 2004/05 27.05.2005 Gledališče Koper Sofokles: Kralj Ojdipus igralec 102; 91
Dančevska Andriana 2015/16 05.11.2015 Festival Velenje Plesni diptih – Reminiscencija,
Zgodbe (Balkan Dance Project Vol. 1), produkcija festivala (koprodukcija: Skopsko leto, The Kirov Dance Company, Institut za umetničku igru Beograd)
plesalka www.festival-velenje.si/4925
Danilova Vera 2001/02 04.04.2002 UL AG G. Donizetti: Rita operna pevka 141; 143
Danilova Vera 2003/04 23.10.2003 SNG Opera Lj J. Strauss ml.: Netopir operna pevka 49; 14
Danilova Vera 2003/04 17.12.2003 Gledališče lutk Konj S. Omerzu: Svetnik Krespel operna pevka 156; 159
Danilova Vera 2003/04 18.01.2004 SNG Opera Lj E. Toch: Princeska na zrnu graha operna pevka 49/50; 15
Danilova Vera 2003/04 14.02.2004 SNG Opera Lj E. Wolf Ferrari: Zvedave ženske operna pevka 50/1; 17
Danilova Vera 2004/05 27.11.2004 SNG Opera Lj V. Ullmann: Atlantski cesar operna pevka 43; 13
Danilova Vera 2005/06 18.06.2006 Slovensko komorno glasbeno gledališče W. A. Mozart: Gledališki direktor operna pevka 172; 183
Danilova Vera 2009/10 28.11.2009 SNG Opera Lj W. A. Mozart: Gledališki direktor operna pevka 49/50 + 163; 13 + 160
Danilova Vera 2002/03 06.12.2002 SNG Opera Lj E. Streul: Papageno igra na čarobno piščal operna pevka 42; 15
Danilova Vera 2004/05 13.01.2005 SNG Opera Lj J. Offenbach: Renske nimfe operna pevka 43/4; 14
Danilova Vera 2005/06 25.06.2006 Festival Ljubljana E. Clug: Arhitektura tišine operna pevka 127; 108
Dimuševski Koki 1989/90 30.09.1989 SMG Evripides: Bakhantke avtor glasbe 40; 120
Dukovski Dejan 2001/02 18.01.2002 SNG Drama Mb D. Dukovski: Drakula avtor besedila 56/7; 35
Džajkovski Kiril 2001/02 18.01.2002 SNG Drama Mb D. Dukovski: Drakula avtor glasbe 56/7; 35
Džajkovski Kiril 2005/06 16.12.2005 SNG Drama Lj A. Lasić: Za zdaj nikjer avtor glasbe 40/1; 5
Džajkovski Kiril 2006/07 16.03.2007 SLG Celje S. Grum: Dogodek v mestu Gogi avtor glasbe 76; 59
Džajkovski Kiril 2007/08 14.03.2008 SSG Trst M. Ivaškevičius: Mesto tako blizu avtor glasbe 94; 69
Džajkovski Kiril 2011/12 10.03.2012 SNG Drama Mb C. De Laclos/C. Hampton: Nevarna razmerja skladatelj 63; 49
Džajkovski Kiril 2014/15 16.10.2014 SNG Drama Lj G. Stefanovski: Figurae veneris historiae skladatelj 39/40; 4
Garevski Zoran 2011/12 29.03.2012 Glej V. Rudan: Kurba kostumograf 99/100; 88
Garevski Zoran 2013/14 28.04.2014 Glej Nisem kostumograf 148; 105
Garevski Zoran 2000/01 17.12.2000 SNG Drama Lj J. Racine: Berenika kostumograf 40/1; 5
Garevski Zoran 2002/03 31.10.2002 Špas teater A. Christie: Mišolovka kostumograf 138; 133
Garevski Zoran 2004/05 21.04.2005 PTL I. Sviderski: 4 plus 1 kostumograf 135; 131
Georgiev Aleksandar 2011/12 12.04.2012 PTL Concerto for 3 Bodies plesalec in avtor idejne zasnove 148; 158
Gjorevski Kire 2008/09 20.06.2009 Fičo balet Kratki rezi 2 / Short Cuts 2
[koproducent: Lokomotiva, Skoplje]
plesalec 163; 189
Gorovska Kristina 2013/14 18.12.2013 Maska Škrip Inc. performerka 245; 191
Jovanoska [Spasovska] Anastazija 2005/06 20.01.2006 SNG Opera Lj S. Prokofjev: Zaljubljen v tri oranže operna pevka 50/2; 14
Jovanoski Marjan 2010/11 11.03.2011 SNG Opera Mb G. Verdi: Moč usode operni pevec 74/5; 46
Kirov Igor 2012/13 02.03.2013 Festival Velenje He, he, helium
(koreodrama), produkcija festivala
koreograf www.festival-velenje.si/4218
Kirov Igor 2015/16 05.11.2015 Festival Velenje Plesni diptih – Zgodbe,
Zgodbe (Balkan Dance Project Vol. 1), produkcija festivala (koprodukcija: Skopsko leto, The Kirov Dance Company, Institut za umetničku igru Beograd)
koreograf www.festival-velenje.si/4925
Kocevska Ivana 2004/05 11.11.2004 SNG Opera Lj Serenade – Concerto barocco baletna plesalka 42/3; 12
Konstantinov Ljupčo 1998/99 15.10.1998 SNG Drama Mb Euripides: Bakhe avtor glasbe 52; 35
Konstantinov Ljupčo 1989/90 24.01.1990 SNG Drama Mb J. W. Goethe: Faust avtor glasbe 47; 147
Konstantinov Ljupčo 1990/91 07.12.1990 SNG Drama Mb W. Shakespare: Hamlet avtor glasbe 48; 151
Konstantinov Ljupčo 1990/91 22.03.1991 SNG Drama Mb G. Büchner: Vojček avtor glasbe 48/9; 153
Konstantinov Ljupčo 1990/91 23.03.1991 SNG Drama Mb P. Magelli: Evaristo, sončni harlekin avtor glasbe 49; 154
Konstantinov Ljupčo 1991/92 18.10.1991 SNG Drama Lj H. Ibsen: Peer Gynt avtor glasbe 15; 35
Konstantinov Ljupčo 1991/92 23.05.1992 SNG Drama Mb J-B. P. Molière: Don Juan avtor glasbe 50; 160
Konstantinov Ljupčo 1992/93 27.03.1993 SNG Drama Mb Dante / N. Prokić: La Divina Commedia – Inferno avtor glasbe 35/6; 33
Konstantinov Ljupčo 1992/93 03.04.1993 SNG Drama Mb Dante / N. Prokić: La Divina Commedia – Purgatorio avtor glasbe 36/7; 34
Konstantinov Ljupčo 1992/93 10.04.1993 SNG Drama Mb Dante / N. Prokić: La Divina Commedia – Paradiso avtor glasbe 37/8; 35
Konstantinov Ljupčo 1995/96 10.02.1996 SNG Drama Lj Sofokles: Filoktet avtor glasbe 34/5; 6
Konstantinov Ljupčo 1995/96 10.02.1996 SNG Drama Lj H. Müller: Filoktet avtor glasbe 35; 7
Konstantinov Ljupčo 2000/01 20.04.2001 SNG Drama Mb M. Cervantes de Saavedra: Don Kihot avtor glasbe 61/2; 38
Konstantinov Ljupčo 1993/94 19.11.1993 SNG Drama Mb Ajshil: Oresteia avtor glasbe 45; 26
Kosturska Marta 2010/11 24.03.2011 MGL D. Jovanović: Razodetja igralka 58; 29
Kosturska Marta 2012/13 22.02.2013 SLG Celje J. Millington Synge: Največji frajer zahodnega sveta korepetitorka 67; 57
Kuzmanovski Aleksandar 2004/05 23.12.2004 SNG Drama Mb J-B. P. Molière: Namišljeni bolnik glasbenik 61; 38
Kuzmanovski Aleksandar 2007/08 06.10.2007 LGM J. Lorenci, C. Collodi: Ostržek glasbenik 144; 128
Micevski Blagoj 2009/10 16.07.2010 SNG Opera Lj G. C. Menotti: Samorog kostumograf 52/3; 19
Micevski Blagoj 2014/15 06.12.2014 SNG Drama Lj F. Levstik: Tugomer kostumograf 42/43; 15
Miladinoski Kire 2008/09 20.06.2009 Fičo balet Kratki rezi 2 / Short Cuts 2
[koproducent: Lokomotiva, Skoplje]
koreograf 163; 189
Nećak Marjan 2008/09 28.02.2009 SNG Opera Mb S. Zurovac: Vojček skladatelj 65/6; 50
Popovski Aleksandar 2001/02 18.01.2002 SNG Drama Mb D. Dukovski: Drakula režiser 56/7; 35
Popovski Aleksandar 2004/05 10.12.2004 SLG Celje M. McDonagh: Blazinec režiser 69; 52
Popovski Aleksandar 2005/06 16.12.2005 SNG Drama Lj A. Lasić: Za zdaj nikjer režiser 40/1; 5
Popovski Aleksandar 2006/07 16.03.2007 SLG Celje S. Grum: Dogodek v mestu Gogi režiser 76; 59
Popovski Aleksandar 2007/08 14.03.2008 SSG Trst M. Ivaškevičius: Mesto tako blizu režiser 94; 69
Popovski Aleksandar 2008/09 24.04.2009 SNG Drama Lj M. Marković: Barčica za punčke režiser 34; 10
Popovski Aleksandar 2010/11 18.12.2010 SNG Drama Lj A. Strindberg: V Damask režiser 41; 8
Popovski Aleksandar 2012/13 10.10.2012 SNG Drama Mb G. Stefanovski: Odisej režiser 56; 42
Popovski Aleksandar 2013/14 11.10.2013 SiTi teater BTC G. Vojnović: Tak si režiser 241; 185
Popovski Ivan 2012/13 24.05.2013 SNG Opera Mb P. I. Čajkovski: Jevgenij Onjegin režiser 63; 52
Popovski Aleksandar 2013/14 25.09.2013 MGL C. Sternheim: Iz junaškega življenja meščanov režiser 70/1; 22
Popovski Aleksandar 2014/15 17.04.2015 MGL B. Brecht: Dobri človek iz Sečuana režiser 69/70; 47
Popovski Aleksandar 2015/16 06.02.2016 MGL D. Greig: Dunsinane režiser 70/1; 42
Popovski Aleksandar 2012/13 23.05.2013 SNG Drama Lj V. Majakovski: Misterij buffo režiser in avtor priredbe 28; 10
Popovski Aleksandar 2000/01 20.04.2001 SNG Drama Mb M. Cervantes de Savedra: Don Kihot režiser in avtor priredbe 61/2; 38
Popovski Aleksandar 2014/15 16.10.2014 SNG Drama Lj G. Stefanovski: Figurae veneris historiae režiser in oblikovalec svetlobe 39/40; 4
Popovski Aleksandar 2011/12 10.03.2012 SNG Drama Mb C. De Laclos/C. Hampton: Nevarna razmerja režiser in oblikovalec svetlobe 63; 49
Rangelova Viktorija 2013/14 12.10.2013 MGL; ŠKUC V. Rangelova: Gola avtorica besedila 72 + 227; 25 + 173
Rangelova Viktorija 2012/13 28.12.2012 ŠKUC V. Rangelova: Nemogoča zveza
[bralna uprizoritev besedila v nastajanju; končna verzija z imenom Gola je bila uprizorjena 12. 10. 2013]
avtorica besedila 153; 152
Risimkin Risima 2009/10 16.07.2010 SNG Opera Lj G. C. Menotti: Samorog režiserka in koreografinja 52/3; 19
Ristanovski Nikola 2012/13 10.10.2012 SNG Drama Mb G. Stefanovski: Odisej igralec 56; 42
Slaneva [Hadžimanova] Jagoda 1989/90 30.09.1989 SMG Evripides: Bakhantke koreografinja 40; 120
Spasov Darko Jan 2005/06 10.03.2006 SLG Celje A. Bennett: Kafkov tič dramaturg 76/7; 44
Stefanovski Vlatko 1996/97 12.01.1997 SNG Drama Lj D. Jovanović: Kdo to poje Sizifa avtor glasbe 32; 5
Stefanovski Goran 1997/98 15.05.1998 UL AGRFT G. Stefanovski: Bakanalije avtor besedila 80; 68
Stefanovski Goran 2012/13 10.10.2012 SNG Drama Mb G. Stefanovski: Odisej avtor besedila 56; 42
Stefanovski Goran 2014/15 16.10.2014 SNG Drama Lj G. Stefanovski: Figurae veneris historiae avtor besedila 39/40; 4
Stefanovski Goran 1999/20 22.10.1999 Cankarjev dom Terminal dramaturg 95; 96
Stefanovski Vlatko 1999/20 18.03.2000 SNG Drama Lj J-B. P. Molière: Ljudomrznik skladatelj 31; 8
Stojanovski Cvetan 1994/95 03.03.1995 SNG Opera Mb G. Donizetti: Lucia di Lammermoor operni pevec 57/8; 36
Stojanovski Cvetan 1994/95 26.05.1995 SNG Opera Mb G. Verdi: Trubadur operni pevec 58; 38
Trajanov Boris 1990/91 29.09.1990 SNG Opera Lj G. Donizetti: Lucia di Lammermoor operni pevec 25; 62
Trajanov Boris 1990/91 17.04.1991 SNG Opera Lj W. A. Mozart: Cosi fan tutte operni pevec 26; 65a
Trajanov Boris 1992/93 28.01.1993 SNG Opera Lj G. Verdi: Don Carlos operni pevec 23; 13
Unkovski Slobodan 1991/92 18.10.1991 SNG Drama Lj H. Ibsen: Peer Gynt režiser 15; 35
Unkovski Slobodan 1999/20 18.03.2000 SNG Drama Lj J-B. P. Molière: Ljudomrznik režiser 31; 8
Unkovski Slobodan 2001/02 29.09.2001 MGL W. Shakespeare: Kar hočete režiser 45; 18
Unkovski Slobodan 2001/02 29.03.2002 SNG Drama Lj J. Glowacki: Četrta sestra režiser 34; 9
Unkovski Slobodan 2004/05 10.03.2005 SNG N. Gorica C. Gozzi: Zeleni ptiček režiser 74; 59

Македонски уметници - резиденти

Презиме Име Сезона Датум на премиера Институција Претстава Функција во претставата Извор на податоци* / линк
Bojčevski Goran 2012/13 02.03.2013 Festival Velenje He, he, helium
(koreodrama), produkcija festivala
skladatelj www.festival-velenje.si/4218
Boškoska Batič Adrijana 2012/13 23.05.2013 SNG N. Gorica A. N. Ostrovski: Gozd asistentka režije 73; 66
Boškoska Batič Adrijana 2013/14 26.09.2013 SNG N. Gorica W. Shakespeare, T. Middleton: Timon Atenski igralka 114/5; 71
Boškoska Batič Adrijana 2014/15 13.11.2014 SNG N. Gorica J. Švarc: Zmaj igralka 104; 82
Boškoska Batič Adrijana 2015/16 14.10.2015 SNG N. Gorica G. Brazel: Krvava gora igralka 109; 85
Boškoska Batič Adrijana 2015/16 10.12.2015 SNG N. Gorica; SSG Trst; PG Kranj I. Cankar: Lepa Vida igralka 110/1; 88
Boškoska Batič Adrijana 2015/16 12.05.2016 SNG N. Gorica J. Giraudoux: Ondina igralka 113; 94
Mirčevska Žanina 1998/99 24.10.1998 SNG Drama Lj B. Brecht: Baal dramaturginja in avtorica priredbe 29/30; 2
Mirčevska Žanina 2007/08 27.09.2007 LGL Ž. Mirčevska: Dobri zlobko avtorica besedila 139; 121
Mirčevska Žanina 2008/09 13.02.2009 SNG Drama Lj Ž. Mirčevska: Žrelo avtorica besedila 33; 6
Mirčevska Žanina 2008/09 15.05.2009 SSG Trst Ž. Mirčevska: Art export avtorica besedila in dramaturginja 80/1; 68
Mirčevska Žanina 2012/13 13.09.2012 MGL Ž. Mirčevska: Frankenstein avtorica besedila in dramaturginja 40; 16
Mirčevska Žanina 1995/96 16.06.1996 SMG Mesto, kjer nisem bil avtorica besedilne predloge 49; 29
Mirčevska Žanina 2005/06 16.03.2006 PG Kranj F. Schiller: Spletkarstvo in ljubezen avtorica dramatizacije in priredbe 92/3; 65
Mirčevska Žanina 1997/98 19.05.1998 SMG H. Müller: Naloga dramaturginja 48/9; 30
Mirčevska Žanina 1998/99 15.05.1999 PG Kranj H. Müller: Eksplozija spomina 3 dramaturginja 80; 72
Mirčevska Žanina 1999/20 06.01.2000 SNG N. Gorica B-M. Koltès: Roberto Zucco dramaturginja 65/6; 57
Mirčevska Žanina 1999/20 14.07.2000 Pimorski poletni festival Koper H. Müller: Filoktet dramaturginja 115; 119
Mirčevska Žanina 2001/02 10.11.2001 SMG S. Kane: Fedrina ljubezen, 4.48 psihoza dramaturginja 50/1; 27
Mirčevska Žanina 2002/03 12.02.2003 SNG Drama Lj G. Hauptmann: Pred sončnim vzhodom dramaturginja 34/5; 6
Mirčevska Žanina 2003/04 01.04.2004 PG Kranj M. Ravenhill: Nekaj eksplicitnih fotk dramaturginja 93; 72
Mirčevska Žanina 2005/06 14.10.2005 SNG Drama Lj M. Crimp: Kruto in nežno dramaturginja 40; 3
Mirčevska Žanina 2005/06 05.01.2006 SNG N. Gorica B. Srbljanović: Kobilice ali moj oče igra loto dramaturginja 79/80; 48
Mirčevska Žanina 2006/07 10.12.2006 PG Kranj M. Crimp/Z. Duša: Podeželje dramaturginja 93; 77
Mirčevska Žanina 2006/07 24.03.2007 SNG Drama Lj H. Ibsen: Strahovi dramaturginja 41/2; 10
Mirčevska Žanina 2008/09 13.12.2008 SNG Drama Lj D. Jančar: Niha ura tiha dramaturginja 32; 4
Mirčevska Žanina 1999/20 29.10.1999 SMG E. Toller: Hinkemann dramaturginja in avtorica priredbe 45/6; 29
Mirčevska Žanina 2000/01 20.01.2001 SNG Drama Lj W. Shakespeare: Othello dramaturginja in avtorica priredbe 41; 7
Mirčevska Žanina 2001/02 28.03.2002 PG Kranj Ö. von Horváth: Vera ljubezen upanje dramaturginja in avtorica priredbe 84; 68
Mirčevska Žanina 2004/05 06.10.2004 SNG Drama Mb W. Shakespeare: Rihard III. dramaturginja in avtorica priredbe 60/1; 37
Mirčevska Žanina 2007/08 09.11.2007 SSG Trst N. Erdman: Samomorilec dramaturginja in avtorica priredbe 93; 66
Mirčevska Žanina 2008/09 27.09.2008 PG Kranj H. Ibsen: Hedda Gabler dramaturginja in avtorica priredbe 83; 69
Mirčevska Žanina 2010/11 05.03.2011 SNG Drama Lj W. Shakespeare: Beneški trgovec dramaturginja in avtorica priredbe 42; 11
Mirčevska Žanina 2010/11 25.05.2011 SMG K. Mann: Mefisto dramaturginja in avtorica priredbe 64; 36
Mirčevska Žanina 2011/12 20.01.2012 SNG Drama Lj B. Brecht: Ustavljivi vzpon Artura Uia dramaturginja in avtorica priredbe 34; 9
Mirčevska Žanina 2012/13 12.01.2013 SNG Drama Lj W. Shakespeare: Hamlet dramaturginja in avtorica priredbe 27; 6
Mirčevska Žanina 2013/14 01.02.2014 SNG Drama Lj; SNG Drama Mb I. Cankar: Kralj na Betajnovi dramaturginja in avtorica priredbe 46 + 94/5; 8 + 55
Mirčevska Žanina 2014/15 06.12.2014 SNG Drama Lj F. Levstik: Tugomer dramaturginja in avtorica priredbe 42/43; 15
Mirčevska Žanina 2014/15 10.04.2015 SNG Drama Mb E. Canetti: Ohcet dramaturginja in avtorica priredbe 84; 63
Mirčevska Žanina 2015/16 08.10.2015 MGL; SSG Trst H. Ibsen: Peer Gynt dramaturginja in avtorica priredbe 68 + 121; 35 + 96
Mirčevska Žanina 2003/04 10.01.2004 SNG Drama Mb J. Fosse: Jesenski sen dramaturginja in prevajalka 65; 39
Mirčevska Žanina 2014/15 02.10.2014 PG Kranj F. X. Kroetz: Pri Hlevarjevih dramaturginja in prevajalka 119; 96
Mirčevska Žanina 2004/05 12.03.2005 PG Kranj J. W. Goethe/Ž. Mirčevska: Werther & Werther soavtorica besedila in dramaturginja 84; 69
Mirčevska Žanina 2015/16 16.04.2016 SNG Drama Lj K. Valentin/Ž. Mirčevska: Valentiniada soavtorica besedila in dramaturginja 43; 17
Ramadani Redjep 1989/90 31.10.1989 SNG Opera Lj A-C. Adam: Giselle baletni plesalec 23/4; 57
Ramadani Redjep 1989/90 14.04.1990 SNG Opera Lj J. Strauss ml.: Rozalinda baletni plesalec 25; 61
Ramadani Redjep 1990/91 01.12.1990 SNG Opera Lj P. I. Čajkovski: Labodje jezero baletni plesalec 25/6; 64
Ramadani Redjep 1991/92 22.10.1991 SNG Opera Lj W. A. Mozart: A-deus baletni plesalec 27/8; 70
Ramadani Redjep 1991/92 31.01.1992 SNG Opera Lj A-C. Adam: Giselle baletni plesalec 28/9; 72
Ramadani Redjep 1991/92 08.05.1992 SNG Opera Lj V. Ukmar: Lepa Vida baletni plesalec 29/30; 74
Ramadani Redjep 1991/92 08.05.1992 SNG Opera Lj B. Arnič: Povodni mož baletni plesalec 30; 76
Ramadani Redjep 1992/93 26.02.1993 SNG Opera Lj B. Bartók: Čudežni mandarin baletni plesalec 24; 15
Ramadani Redjep 1992/93 26.02.1993 SNG Opera Lj R. Ščedrin, G. Bizet: Carmen baletni plesalec 24/5; 16
Ramadani Redjep 1993/94 04.12.1993 SNG Opera Lj P. I. Čajkovski: Hrestač baletni plesalec 32/3; 10
Ramadani Redjep 1993/94 23.04.1994 SNG Opera Lj J. Gregorc: Perpetuum baletni plesalec 34/5; 13
Ramadani Redjep 1993/94 23.04.1994 SNG Opera Lj J. Golob: Matiček se ženi baletni plesalec 34; 12
Ramadani Redjep 1994/95 29.10.1994 SNG Opera Lj L. Minkus: Don Kihot baletni plesalec 39; 8 a
Ramadani Redjep 1995/96 30.11.1995 SNG Opera Lj A-C. Adam: Giselle baletni plesalec 39/40; 11
Ramadani Redjep 1995/96 07.03.1996 SNG Opera Lj F. Mendelssohn – Bartholdy: Sen kresne noči baletni plesalec 41/2; 13
Ramadani Redjep 1996/97 24.10.1996 SNG Opera Lj R. K. Ščedrin: Ana Karenina baletni plesalec 37; 11
Ramadani Redjep 1996/97 30.01.1997 SNG Opera Lj G. Gershwin: Celovečerni balet baletni plesalec 38/9; 14
Ramadani Redjep 1996/97 22.05.1997 SNG Opera Lj Druga slovenska baletna simfonija baletni plesalec 40/1; 17
Ramadani Redjep 1997/98 13.11.1997 SNG Opera Lj L. Délibés: Coppelia na Montmartru baletni plesalec 37/8; 10
Ramadani Redjep 1997/98 29.01.1998 SNG Opera Lj S. Prokofjev: Romeo in Julija baletni plesalec 39; 12
Ramadani Redjep 1998/99 08.10.1998 SNG Opera Lj B. Smetana: Prodana nevesta baletni plesalec 36; 11
Ramadani Redjep 1998/99 26.10.1998 SNG Opera Lj Druga slovenska baletna simfonija baletni plesalec 36/7; 12
Ramadani Redjep 2000/01 21.04.2001 SNG Opera Lj A. Srebotnjak: Trobenta in vrag baletni plesalec 48/9; 15
Ramadani Redjep 2000/01 21.04.2001 SNG Opera Lj J. Gregorc: Nori malar baletni plesalec 49; 16
Ramadani Redjep 2001/02 01.12.2001 SNG Opera Lj H. Spoerli: Navihanka baletni plesalec 39/40; 13
Ramadani Redjep 2001/02 28.02.2002 SNG Opera Lj F. Lehar: Vesela vdova baletni plesalec 40/1; 15
Ramadani Redjep 2001/02 20.04.2002 SNG Opera Lj P. I. Čajkovski: Evgenij Onjegin baletni plesalec 42/3; 17
Ramadani Redjep 2002/03 28.11.2002 SNG Opera Lj P. I. Čajkovski: Hrestač baletni plesalec 40/2; 14
Ramadani Redjep 2002/03 17.04.2003 SNG Opera Lj G. Verdi: La Traviata baletni plesalec 44; 19
Ramadani Redjep 2003/04 19.01.2004 SNG Opera Lj G. Verdi: Aida baletni plesalec 50; 16
Ramadani Redjep 2003/04 11.03.2004 SNG Opera Lj S. Prokofjev: Pepelka baletni plesalec 51; 18
Ramadani Redjep 2005/06 30.09.2005 SNG Opera Lj B. Martinù: Kdo je najmočnejši na svetu baletni plesalec 48; 11
Ramadani Redjep 2005/06 20.01.2006 SNG Opera Lj S. Prokofjev: Zaljubljeni v tri oranže baletni plesalec 50/2; 14
Ramadani Redjep 2007/08 20.10.2007 SNG Opera Lj Yin&Yang / She is Missing / Troy Game
(baletni večer)
baletni plesalec 51; 14
Ramadani Redjep 2007/08 03.01.2008 SNG Opera Lj E. Kàlmàn: Kneginja čardaša baletni plesalec 51/2; 15
Ramadani Redjep 2008/09 15.03.2009 SNG Opera Lj W. Busch: Picko in Packo baletni plesalec 41; 16
Ramadani Redjep 2010/11 28.10.2010 SNG Opera Lj Pod zvezdami
(večer koreografij Twyle Tharp in Dinka Bogdanovića)
baletni plesalec 47/8; 15
Ramadani Redjep 2010/11 08.03.2011 SNG Opera Lj H. S. Loevenskjold: Silfida baletni plesalec 49/50; 18
Ramadani Redjep 2011/12 19.11.2011 SNG Opera Lj; SMG B-M. Koltès: Nickel Stuff baletni plesalec 39/40; 15
Ramadani Redjep 2013/14 09.04.2014 SNG Opera Lj L. Minkus: Don Kihot baletni plesalec 63/4; 19
Stoleski Slavčo 1989/90 02.03.1990 SNG Opera Mb H. Wolf: Corregidor baletni plesalec 54/5; 171
Stoleski Slavčo 1989/90 28.04.1990 SNG Opera Mb E. Grieg: Peer Gynt baletni plesalec 55; 172
Stoleski Slavčo 1990/91 31.01.1991 SNG Opera Mb E. Wolf-Ferrari: Štirje grobijani baletni plesalec 56/7; 177
Stoleski Slavčo 1990/91 01.02.1991 SNG Opera Mb G. Verdi: Traviata baletni plesalec 56; 175
Stoleski Slavčo 1991/92 14.03.1992 SNG Opera Mb P. I. Čajkovski: Hrestač baletni plesalec 57; 179
Stoleski Slavčo 1992/93 01.12.1992 SNG Opera Mb M. Milenović-Workman: Luna nad Mississippijem baletni plesalec 40/1; 39
Stoleski Slavčo 1993/94 14.01.1994 SNG Opera Mb S. Prokofjev, J. Rodrigo, M. Davis/G. Evans, A. Vivaldi: Baletni triptih baletni plesalec 48/9; 32
Stoleski Slavčo 1994/95 04.12.1994 SNG Opera Mb L. Minkus: Don Kihot baletni plesalec 55/7; 35
Stoleski Slavčo 1994/95 03.03.1995 SNG Opera Mb G. Donizetti: Lucia di Lammermoor baletni plesalec 57/8; 36
Stoleski Slavčo 1994/95 26.05.1995 SNG Opera Mb G. Verdi: Trubadur baletni plesalec 58; 38
Stoleski Slavčo 1995/96 29.09.1995 SNG Opera Mb S. Prokofjev: Romeo in Julija baletni plesalec 56; 35
Stoleski Slavčo 1996/97 22.12.1996 SNG Opera Mb I. Otrin: Baletni čeveljčki pripovedujejo baletni plesalec 58/9; 44
Stoleski Slavčo 1996/97 22.03.1997 SNG Opera Mb J. Samec: Baletni večer baletni plesalec 59/60; 46
Stoleski Slavčo 1996/97 01.06.1997 SNG Opera Mb F. Lehar: Dežela smehljaja baletni plesalec 60; 47
Stoleski Slavčo 1997/98 19.12.1997 SNG Opera Mb P. I. Čajkovski: Labodje jezero baletni plesalec 58/60; 41
Stoleski Slavčo 1997/98 30.01.1998 SNG Opera Mb G. Bizet: Carmen baletni plesalec 60; 42
Stoleski Slavčo 1998/99 20.02.1999 SNG Opera Mb A. Adam: Giselle baletni plesalec 61/2; 44
Stoleski Slavčo 1998/99 21.05.1999 SNG Opera Mb P. I. Čajkovski: Francesca da Rimini baletni plesalec 62/3; 46
Stoleski Slavčo 1998/99 21.05.1999 SNG Opera Mb G. Bizet/R. Ščedrin: Carmen baletni plesalec 63/4; 47
Stoleski Slavčo 2000/01 30.09.2000 SNG Opera Mb A. Hačaturjan: Spartak baletni plesalec 67; 42
Stoleski Slavčo 2000/01 23.02.2001 SNG Opera Mb S. Pellegrino Amato: Hymnus baletni plesalec 69; 45
Stoleski Slavčo 2001/02 23.02.2002 SNG Opera Mb L. Delibes: Coppélia baletni plesalec 61/2; 42
Stoleski Slavčo 2001/02 12.04.2002 SNG Opera Mb Transilvanija baletni plesalec 63; 44
Stoleski Slavčo 2003/04 08.01.2003 SNG Opera Mb P. I. Čajkovski: Hrestač baletni plesalec 68/9; 44
Stoleski Slavčo 2003/04 30.01.2004 SNG Opera Mb G. Puccini: Madame Butterfly baletni plesalec 70; 46
Stoleski Slavčo 2003/04 17.04.2004 SNG Opera Mb M. Theodorakis: Grk Zorba baletni plesalec 71/2; 48
Stoleski Slavčo 2005/06 18.11.2005 SNG Opera Mb P. I. Čajkovski: Labodje jezero baletni plesalec 71/2; 36
Stoleski Slavčo 2007/08 15.09.2007 SNG Opera Mb La Callas baletni plesalec 76; 46
Stoleski Slavčo 2007/08 09.11.2007 SNG Opera Mb S. Prokofjev: Pepelka baletni plesalec 76/7; 47
Stoleski Slavčo 2011/12 11.11.2011 SNG Opera Mb L. Minkus: Don Kihot baletni plesalec 67; 53
Stoleski Slavčo 2012/13 09.11.2012 SNG Opera Mb S. Prokofjev: Romeo in Julija baletni plesalec 61/2; 48
Stoleski Slavčo 2012/13 24.05.2013 SNG Opera Mb P. I. Čajkovski: Jevgenij Onjegin baletni plesalec 63; 52
Stoleski Slavčo 2013/14 08.11.2013 SNG Opera Mb L. J. F. Herold/P. L. Hertel: Navihanka baletni plesalec 101; 60
Stoleski Slavčo 2014/15 06.03.2015 SNG Opera Mb P. I. Čajkovski: Labodje jezero baletni plesalec 91/2; 71
Stoleski Slavčo 2015/16 08.04.2016 SNG Opera Mb A. Adam: Gusar baletni plesalec 96/7; 75
Stoleski Slavčo 2007/08 06.03.2008 SNG Drama Mb S. Milovanović Pregelj/I. Vujić: Intimni avtoportret Fride Kahlo baletni plesalec in statist 72; 43
Todorovska Melina 2007/08 25.10.2007 LGL H. C. Andersen: Mala morska deklica glasbenica 139; 122
Todorovska Melina 2010/11 07.05.2011 SNG Drama Lj H. Barker: Slike z usmrtitve glasbenica 43; 13

Изведби на македонски претстави во словенечки театри и фестивали (1990-2015)

Македонски изведби кои не беа направени во копродукција со словенечки театри

Македонска институција Претстава Сезона Датум на гостување Словенечка институција Фестивал Извор на податоци* / линк
Akademski teatarski laboratorij, Skopje Ž. Mirčevska: Son 1993/94 26.10.1993 SNG Drama Mb Borštnikovo srečanje 1993 131
Akademski teatarski laboratorij, Skopje Ž. Mirčevska: Son 1993/94 27.10.1993 SNG Drama Lj 30
Albanska drama, Skopje B. Brecht: Baal 1993/94 24.05.1994 Cankarjev dom 70
Dance Studio Zodijak, Prilep Kire Miladinoski: BUG`S 2010/11 20.04.2011 PTL Festival Exodos 2011 157
Dramski teatar, Skopje Ž. Mirčevska: Žrelo 2014/15 03.04.2015 PG Kranj Teden slovenske drame 2015 128
Ljupčo Todorovski – Upa N. Simon: Obletnica 2007/08 14.03.2008 Gledališče Koper 125
Makedonski naroden teatar, Skopje D. Dukovski: Balkan nije mrtav 2002/03 26.05.2003 SNG Drama Mb 59
Makedonski naroden teatar, Skopje H. Pinter: Hišnik 2003/04 19.05.2004 SLG Celje 79
Mal dramski teatar, Bitola D. Dukovski: Druga strana 2009/10 08.10.2009 SNG N. Gorica Mej(ni)fest – Neta festival 85
Mal dramski teatar, Bitola F. G. Lorca: Dom Bernarde Albe ali Ženske brez moškega in to je vse 2012/13 15.09.2012 (lokacija: Stara elektrarna) Ex ponto 2012 232
Mal dramski teatar, Bitola; Dramatično-kuklen teatr, Vratsa (Bolgarija) E. Ionesco: Stoli 2013/14 04.09.2013 Mini teater Ex ponto 2013 318
MKC, Skopje G. Stefanovski: Bacchanalia 1996/97 ? (f = 30.06. – 28.07.1997) Primorski poletni festival 1997 190
MKC, Skopje; Eurokaz, Zagreb Cezar 1997/98 03.08.1998 Primorski poletni festival 1998 179
Naroden teatar Vojdan Černodrinski, Prilep B. Brecht: Bobni v noči 2008/09 23.09.2008 SMG Ex ponto 2008 58 + 225
Naroden teatar Vojdan Černodrinski, Prilep B. Brecht: Kavkaški krog s kredo 2011/12 21.09.2011 (lokacija: Stara elektrarna) Ex ponto 2011 240
Naroden teatar Vojdan Černodrinski, Prilep B. Brecht: Švejk v drugi svetovni vojni 2014/15 14.09.2014 SNG Drama Lj Ex ponto 2014 49 + 293
Naroden teatar, Bitola A. Morfov: Dekameron ali kri in strast po Boccacciu 1998/99 26.07.1999 Primorski poletni festival 1999 200
Naroden teatar, Bitola A. Morfov: Dekameron ali kri in strast po Boccacciu 1998/99 28.07.1999 SNG Drama Lj Festival Ljubljana 1999 35 + 102
Naroden teatar, Bitola R. Krle: Denar ubija
[Parite se otepuvačka]
2002/03 04.04.2003 SNG N. Gorica 74
Naroden teatar, Bitola R. Krle: Denar ubija
[Parite se otepuvačka]
2002/03 07.04.2003 SMG 56
Naroden teatar, Bitola A. P. Čehov: Tri sestre 2004/05 29.10.2004 SNG N. Gorica 76
Naroden teatar, Štip T. Kosi: Metamorfoze 2004/05 22.05.2005 SLG Celje 72
Naroden teater, Kumanovo D. Jovanović: Antigona 1993/94 23.03.1994 PG Kranj Teden slovenske drame 1994 134
Naroden teater, Kumanovo V. Plavevski: Razkol 2003/04 25.09.2003 Ex ponto 2003 227
Neformalna gledališka skupina, Makedonija H. Müller: Kvartet 1996/97 10.06.1997 SMG Evropski mesec kulture 52
Sofija Ristevska (režiserka) V. Andovski: Meja 2009/10 21.09.2009 (lokacija: Hotel Park) Ex ponto 2009 234
Sofija Ristevska (režiserka) Umazane zgodbe 2009/10 21.09.2009 (lokacija: Hotel Park) Ex ponto 2009 234
Skopski gradski teatar S. Beckett: Krappov poslednji magnetofonski trak (monodrama) 2008/09 12.08.2009 (lokacija: Trdnjava Kluže) Festival Kluže 2009 233
Tanec, Skopje Tanec 2003/04 17.11.2003 PG Kranj 95
Tanec, Skopje Tanec 2005/06 23.05.2006 PG Kranj 99
Teatar 57, Skopje I. Čulakovski: Krvava svatba 2005/06 28.05.2006 PG Kranj 99
Teatri i një aktori, Skopje; Intercult, Stockholm Platon: Sokratov zagovor 2012/13 22.09.2012 Mini teater Ex ponto 2012 233
Trajče Gjorgiev Človek 2006/07 23.09.2006 Ljubljanski mednarodni festival pantomime 2006 258
Turško gledališče, Skopje W. Shakespeare: Vihar 2005/06 23.09.2005 SMG Ex ponto 2005 65 + 242
Vojo Cvetanovski Imagination 2004/05 17.09.2004 Ljubljanski mednarodni festival pantomime 2004 241
Vojo Cvetanovski Resnično drage zgodbe 2005/06 14.11.2005 Šentjakobsko gledališče Ljubljanski mednarodni festival pantomime 2005 258

Македонски изведби кои беа направени во копродукција со словенечки театри

Македонска институција Претстава Сезона Датум на гостување Словенечка институција Фестивал Извор на податоци* / линк
Festival MOT, Skopje; Ex Ponto, Ljubljana; SNG Drama Ljubljana; Les Artes et Mouvants, Pariz; Théâtre d`Esch, Luxemburg; Scène Nationale de Bayonne Sud-Aquitain, Bayonne E. Ionesco: Kralj umira 2010/11 15.09.2010 + 16.09.2010 SNG Drama Lj Ex ponto 2010 239
Festival MOT, Skopje; Ex Ponto, Ljubljana; Teuta – novi antički teatar, Kotor; Srpsko narodno pozorište, Novi Sad; Festival Infant, Novi Sad Lj. Đurković: Kasandra (režija: Slobodan Milatović) 2009/10 15.09.2009 (lokacija: Stara elektrarna) Ex ponto 2009 233
Festival MOT, Skopje; Ex Ponto, Ljubljana; Teuta – novi antički teatar, Kotor; Srpsko narodno pozorište, Novi Sad; Festival Infant, Novi Sad Lj. Đurković: Kasandra (režija: Slobodan Milatović) 2009/10 05.07.2010 (lokacija: Trdnjava Kluže) Festival Kluže 2010 240
Festival MOT, Skopje; Ex Ponto, Ljubljana; Teuta – novi antički teatar, Kotor; Srpsko narodno pozorište, Novi Sad; Festival Infant, Novi Sad Lj. Đurković: Kasandra (režija: Slobodan Milatović) 2012/13 16.06.2013 SMG V okviru 4. medn. filozofskega simpozija Miklavža Ocepka 55
MAG Culture and Experience, Skopje; Ex Ponto, Ljubljana; Festival Ljubljana; Kampnagel, Hamburg; Laboratorio Nove, Firenca S. Šnajder: Tito – izbrani diagrami hrepenenja 2007/08 11.09.2007 (lokacija: Križanke) Ex ponto 2007 253
Mal dramski teatar, Bitola; Ex Ponto, Ljubljana; Dramatično-kuklen teatr, Vratsa (Bolgarija) L. Đurković: Tobelija 2014/15 15.09.2014 + 18.09.2014 PTL Ex ponto 2014 293 + 294
Mal dramski teatar, Bitola; Ex Ponto, Ljubljana; Istarsko narodno kazalište, Pula; Teatri Kombetar i Kosoves, Priština; Crnogorsko narodno pozorište, Podgorica Leksikon Yu mitologije (koncept in režija: Oliver Frljić) 2011/12 16.09.2011 Cankarjev dom Ex ponto 2011 239
Mal dramski teatar, Bitola; Produkcija B. M., Skopje; Ex Ponto, Ljubljana; NETA, Ljubljana; Primorski poletni festival, Koper; Narodno pozorište Sarajevo; Mednarodni festival MESS, Sarajevo; Crnogorsko narodno pozorište, Podgorica Rdeče (po motivih romana O. Pamuka: Ime mi je Rdeča) 2010/11 22.09.2010 (lokacija: Stara elektrarna) Ex ponto 2010 241
Naroden teatar Vojdan Černodrinski, Prilep; Festival Ohridsko leto, Ohrid; NETA, Ljubljana; Theatre Laboratory Sfumato, Sofija J. Plevneš: »Ciril in Metod, kdo sta?« 2015/16 20.09.2015 (lokacija: Stara elektrarna) Ex ponto 2015 311
Naroden teater, Kumanovo; Globalni teatar, Ljubljana S. Stanescu: Balkan blues 2004/05 19.11.2004 SMG 58
Кратенки / Легенда

Извор на податоци* - Кога се вметнати само броеви под изворот на податоци, тоа значи дека се преземени од Словенечкиот театарски годишник, редовно објавуван од Словенечкиот театарски институт. Првиот број го означува бројот на страницата, а вториот серискиот број на настанот, како што е регистриран во тој преглед.

Целосни наслови на словенечките театри:

LGL = Lutkovno gledališče Ljubljana
LGM = Lutkovno gledališče Maribor
MGL = Mestno gledališče ljubljansko
PG Kranj = Prešernovo gledališče Kranj
PTL = Plesni teater Ljubljana
SLG Celje = Slovensko ljudsko gledališče Celje
SMG = Slovensko mladinsko gledališče, Ljubljana
SNG Drama Lj = Slovensko narodno gledališče Drama Ljubljana
SNG Drama Mb = Drama Slovenskega narodnega gledališča Maribor
SNG N. Gorica = Slovensko narodno gledališče Nova Gorica
SNG Opera Lj = Slovensko narodno gledališče Opera in balet Ljubljana
SNG Opera Mb = Opera in balet Slovenskega narodnega gledališča Maribor
SSG Trst = Slovensko stalno gledališče Trst
UL AGRFT = Univerza v Ljubljani – Akademija za gledališče, radio, film in televizijo
UL AG = Univerza v Ljubljani – Akademija za glasbo

Во табелите се содржани имињата (или кратенките) на последното официјално име на театарот, без оглед на тоа кога е направена конкретната изведба.

Театри кои ги сменија официјалните имиња во 1990-тите:

Slovensko narodno gledališče Drama Ljubljana = do leta 1992: Drama Slovenskega narodnega gledališča v Ljubljani
Slovensko narodno gledališče Opera in balet Ljubljana = do leta 1992: Opera in balet Slovenskega narodnega gledališča v Ljubljani
Slovensko narodno gledališče Nova Gorica = do leta 1993: Primorsko dramsko gledališče Nova Gorica

Словенечки уметници во претставите на македонските театри (1990-2015)

Словенечки уметници

Презиме Име Сезона Датум на премиера Институција Претстава Функција во претставата Извор на податоци / линк
Belamarić Neven 1989/90 17.04.1988 MNT Opera/Majski operski veceri Verdi: Nabuko operski pejač arhiva MOB
Bogdanovski Goran 2007/08 - MOB/ Festival Locomotion John Igrač, koreograf http://lokomotiva.org.mk/
Cvetko Ciril 1989/90 17.04.1988 MOB /Majski operski veceri Verdi: Rigoleto operski pejač arhiva MOB
Čerče Ksenija 2001/02 07.10.2001 MNT Drama D.Dukovski: Balkanot ne e mrtov kostimograf baza
De Brea Diego 2013/14 24.07.2014 Naroden teatar - Bitola V.Šekspir: Otelo režiser Arhiv na teatar
Golob Miha  2004/05 26.02.2005 Naroden teatar Štip Ovidij: Metamorfozi Režiser, scenograf, izbor na muzika Arhiv na teatar
Goršič/Upper Niko/Nick 2013/14 19.11.2013 Mal Dramski teatar – Bitola; ExPonto Ljubljana; Festival na mali formi Vraca; Globalno gledališče, Ljubljana Z. Gaši: Korekcija režiser spored režiserot
Goršič/Upper Niko/Nick 2003/04 06.08.2004 Naroden teatar Kumanovo  S.Stanesku: Balkan bluz  režiser Arhiva na festival Ohridsko leto
Goršič/Upper Niko/Nick 2014/15 06.05.2015 Mal Dramski teatar – Bitola; ExPonto Ljubljana; Dramsko-kuklen teatar Vraca Lj.Đurković: Tobelia režiser spored režiserot
Goršič Nina 2003/04 06.08.2004 Naroden teatar Kumanovo  S.Stanesku: Balkan bluz scenograf programka
Hieng Andrej 2008/09 23.05.2009 Naroden teatar Bitola F.Dostoevski: Braka Karamazovi dramaturg Arhiva na teatar
Hočevar Meta 2004/05 11.07.2005 MNT K.Čašule: Crnila 005 scenograf baza
Hočevar Meta 2006/07 25.11.2006 Dramski teatar - Skopje G.Stefanovski: Demonot od Debar maalo scenograf baza
Hojnik Branko 2001/02 07.10.2001 MNT D.Dukovski: Balkanot ne e mrtov scenograf baza
Janežič Tomi 2004/05 11.08.2005 MNT M.Meterlink: Slepci Režiser, scenograf baza
Janežič Tomi 2007/08 - MNT/ Festival Locomotion John režiser http://lokomotiva.org.mk/
Jančar Drago 1989/90 17.11.1989 Turski teatar D.Jančar: Klementoviot pad Dramski avtor Arhiva na teatar
Jančar Drago 1989/90 20.05.1990 Naroden teatar „Vojdan Černodrinski“ - Prilep D.Jančar: Golemiot Brilijanten valcer Dramski avtor baza
Jovanović Dušan 2002/03 13.11.2002 MNT D.Jovanović: Osloboduvanje na Skopje Dramski avtor baza
Jovanović Dušan 2002/03 30.11.2002 NT „Jordan Hađi Konstantinov-Đinot“-Veles D.Jovanović: Provinciski plejboj Dramski avtor baza
Jovanović Dušan 1993/94 16.10.1993 Naroden teatar Kumanovo D.Jovanović: Antigona Dramski avtor baza
Knez Jasna 1990/91 18.01.1991 Turski teatar I.Beljur: Kartonska kutija koreograf baza
Kolenc Bara 2008/09 01.09.2009 (nastap) MKC/ Festival Locomotion B.Kolenc: Atelier koreograf http://lokomotiva.org.mk/
Konjar Jurij 2008/09 03.11.2009 (nastap) MKC/Festival Locomotion J.Konjar: Ulysses koreograf http://lokomotiva.org.mk/
Kosi Tina 2004/05 26.02.2005 Naroden teatar Štip Ovidij: Metamorfozi dramaturg baza
Krečič Simon 2013/14 - MOB /Majski operski veceri Verdi: Simon Bokanegra asistent dirigent arhiva MOB
Leonardi Igor 1990/91 07.06.1991 Dramski teatar Skopje D.Zajc: Medeja kompozitor baza
Lukaščik Jure 2003/04 07.12.2003 Naroden teatar Štip H.Miler: Srceva drama koreograf Arhiva na teatar
Majcen Mojca 2015/16 27.04.2016 MOB Crvenata soba asistent koreograf arhiva MOB
Majcen Mojca 2014/15 (nastap 11.2015) Dom na kultura „Aco Šopov“, Štip Stories
(koprodukcija Balcan Project Vol 1)
igrač baza
Majcen Mojca 2014/15 (nastap 11.2015) Centar za kultura, Bitola Stories
(koprodukcija Balcan Project Vol 1)
igrač baza
Majcen Mojca 2014/15 (nastap 11.2015) NT „Jordan Hađi Konstantinov-Đinot“-Veles Stories
(koprodukcija Balcan Project Vol 1)
igrač baza
Majcen Mojca 2014/15 (nastap 11.2015) MNT Stories
(koprodukcija Balcan Project Vol 1)
igrač baza
Majcen Mojca 2012/13 2012/13 MOB/Esenski muzicki svecenosti Goran Bojcevski:He he helium igrač baza
Nahtigal Alenka 1990/91 07.06.1991 Dramski teatar Skopje D.Zajc: Medeja maski baza
Nikolova Zlatomira 1990/91 - MOB Verdi: Aida operska pejačka arhiva na MOB
Oblak Maruša 2014/15 20.09.2015 NT „Jordan Hađi Konstantinov-Đinot“-Veles S.Dimoski: Fedra glumica Arhiv na teatar
Premuš Snježana 2010/11 16.10.2010 (nastap) MKC/ Festival Locomotion Premuš, S.: MOVE-AS/Stories of the Body 4 režija/koreografija http://lokomotiva.org.mk/
Radovan Ferdinand 1989/90 12.05.1990 MOB /Majski operski veceri Verdi: Rigoleto operski pejač arhiva MOB
Rozman Andrej 2006/07 29.03.2007 NUCK „Aco Šopov“ Štip Molier: Tartif Dramaturg-dramski avtor Arhiva na teatar
Samec Urška 2001/02 19.04.2002 Dramski teatar Skopje Sobrani dela na Vilijam Šekspir kostimograf Arhiva na teatar
Srhoj Dejan 2005/06 - MNT, Regional contemorary dance event Formula
(koprodukcija)
koreograf/igrač http://lokomotiva.org.mk/
Srhoj Dejan 2005/06 - MNT, Regional contemorary dance event Edge of Eden koreograf/igrač http://lokomotiva.org.mk/
Srhoj Dejan 2007/08 - MNT/Festival Locomotion Formula
(koprodukcija)
koreograf/igrač http://lokomotiva.org.mk/
Stupica Barbara 1990/91 07.06.1991 Dramski teatar Skopje D.Zajc: Medeja Kostimograf i scenograf Baza
Štrucl Tomaž 2001/02 19.04.2002 Dramski teatar Skopje Sobrani dela na Vilijam Šekspir scenograf Arhiva na teatar
Taufer Vito 1990/91 07.06.1991 Dramski teatar Skopje D.Zajc: Medeja režiser Baza
Vandot Josip 2001/02 - Naroden teatar „Vojdan Černodrinski“ Prilep Kekec i Mojca Dramski avtor Baza
Zajc Dane 1990/91 07.06.1991 Dramski teatar Skopje Medeja Dramski avtor baza
Zupančič Dunja 1999/00 12.02.2000 MNT F.Vedekind: Budenje na proletta Scenograf i kostimograf baza
Železnik Sabrina 2014/15 - MKC/Lokomotion Dviženje na ljubоvta koreografija http://lokomotiva.org.mk/

Гостувања на словенечки претстави во македонски театри и фестивали (1990-2015)

Словенечки изведби кои не беа направени во копродукција со македонски театри

Словенечка институција Претстава Сезона Датум на гостување Македонска институција Фестивал Извор на податоци / линк
Akademija za gledališče, radio, film in televizijo Ajshil: Daritev na grobu 1992/93 16.08.1993 Festival „Ohridsko leto“
(Samoilova tvrdina)
Festival „Ohridsko leto“ baza
SNG Drama Ljubljana D.Jovanović: Antigona 1993/94 10.01.1900 MKC MOT baza
Gledališče „Glej“ - Ljubljana M.Pograjc: Parička za sekoj zbor 1995/96 06.10.1995 MKC MOT Monografija MOT
Slovensko mladinsko gledališče -Ljubljana B.Mari Koltez: Roberto Zucco 1995/96 06.10.1995 MKC MOT Monografija MOT
Slovensko mladinsko gledališče -Ljubljana I.Buljan, K.Zupan: BUTTERENDFLY 1995/96 06.10.1995 MKC MOT Monografija MOT
Slovensko mladinsko gledališče -Ljubljana E.Filipčič: Domašni radosti 1995/96 17.08.1996 Festival „Ohridsko leto”
(Dom na kultura „Grigor
Festival „Ohridsko leto” Arhiva na festivalot
Slovensko mladinsko gledališče -Ljubljana E.Filipčič: Domašni radosti 1996/97 01-12.10.1996 MKC MOT Monografija MOT
Slovensko mladinsko gledališče -Ljubljana Ž.Mirčevska: Mestoto na koe ne sum bil 1996/97 01-12.10.1996 MKC MOT Monografija MOT
Slovensko mladinsko gledališče -Ljubljana V.Taufer: SILENCE, SILENCE, SILENCE 1996/97 01-12.10.1996 MKC MOT Monografija MOT
Gledališče „Glej“ - Ljubljana M.Kleč: Xanax 1996/97 01-12.10.1996 MKC MOT Monografija MOT
Gledališče „Glej“ - Ljubljana Hamleti i rozi 1996/97 01-12.10.1996 MKC MOT Monografija MOT
Gledališče „Glej“ - Ljubljana Grapefruit - Elvis de luxe 1996/97 11-20.06-1997 MKC MOT Monografija MOT
Primorsko dramsko gledališče- Nova Gorica Jonesko: Ćelavata pejačka 1996/97 19.08.1997 Festival „Ohridsko leto”
(Dom na kultura „Grigor
Festival „Ohridsko leto” Arhiva na festivalot
Slovensko mladinsko gledališče -Ljubljana Strindberg: Gospogica Julija 1996/97 11-20.06-1997 MKC MOT Monografija MOT
Slovensko mladinsko gledališče -Ljubljana E.Hrvatin: Maški fantazii 1996/97 11-20.06-1997 MKC MOT Monografija MOT
Cankarjev Dom – Ljubljana (Branko Potočan) Melanholični misli 1998/99 10.10.1998 MKC MOT Monografija MOT
Gledališče „Glej“ - Ljubljana Jezus F. 1998/99 10.10.1998 MKC MOT Monografija MOT
Slovensko mladinsko gledališče -Ljubljana B.Mari Koltez: Vo samotijata na pamučnite polinja 1998/99 10.10.1998 MKC MOT Monografija MOT
Slovensko mladinsko gledališče -Ljubljana D.Zlatar Fraj: Tirza 1998/99 10.10.1998 MKC MOT Monografija MOT
Slovensko mladinsko gledališče -Ljubljana B.Mari Koltez: Vo samotijata na pamučnite polinja 1998/99 13.07.1998 Festival „Ohridsko leto” Festival „Ohridsko leto” Arhiva na festivalot
Slovensko mladinsko gledališče -Ljubljana Koj se plaši od Tenesi Vilijams
(talk show)
1999/00 10.10.1999 MKC MOT Monografija MOT
Slovensko mladinsko gledališče -Ljubljana Šekspir: Sonot na letnata nok 2000/01 27.09-06.10.2000 MKC MOT Monografija MOT
Slovensko mladinsko gledališče -Ljubljana A.Žari: Kralot Ibi 2001/02 28.09-07.10.2002 MKC MOT Monografija MOT
Primorsko dramsko gledališče- Nova Gorica K.Goldoni: Ribarski karanici 2002/03 25.07.2003 Festival „Ohridsko leto” Festival „Ohridsko leto” Arhiva na festivalot
Slovensko mladinsko gledališče -Ljubljana P.Weiss: Progonstvoto i smrtta na Žan Pol Mara 2003/04 27.09-07.10.2003 MKC MOT Monografija MOT
Primorsko dramsko gledališče - Nova Gorica E.Jonesko: Čekajći go Godo 2003/04 15.07.2004 Festival „Ohridsko leto” Festival “Ohridsko leto” baza
Slovensko mladinsko gledališče -Ljubljana A.Čehov: Tri sestri 2004/05 25.09-07.10.2004 MKC MOT Monografija MOT
Slovensko mladinsko gledališče -Ljubljana P.Handke: Kaspar 2005/06 23.09-07.10.2005 MKC MOT Monografija MOT
SNG Maribor Balet Romeo i Julija 2005/06 16.08.2006 Festival „Ohridsko leto” Festival „Ohridsko leto” Arhiva na festivalot
SNG Drama Ljubljana L.Tolstoj: Ana Karenina 2005/06 19.04.2006 MNT Gostuvanje “Prolet vo Skopje” Arhiva na MNT
SNG Drama Ljubljana V.Bartol, D.Jovanović: Alamut 2005/06 20.04.2006 MNT Gostuvanje “Prolet vo Skopje” Arhiva na MNT
SNG Drama Ljubljana Dostoevski: Braka Karamazovi 2005/06 21.04.2006 MNT Gostuvanje “Prolet vo Skopje” Arhiva na MNT
SNG Drama Ljubljana K.Marlou: Edvard II 2005/06 22.04.2006 MNT Gostuvanje “Prolet vo Skopje” Arhiva na MNT
Slovensko mladinsko gledališče -Ljubljana B.Štraus: Ednata i drugata 2006/07 22.09-03.10.2006 MKC MOT Monografija MOT
Pandur Teatar i Ulyssis Teatar i Festival Mitlfest L.Pandur: Tesla Elektrik kompani 2006/07 16.08.2007 Festival „Ohridsko leto” Festival „Ohridsko leto” Arhiva na festivalot
Slovenija, Italija, Španija R.Garsija: Vo daden moment od životot navistina treba da gi batališ glupostite 2007/08 21-29.09.2007 MKC MOT Monografija MOT
SNG Opera i Balet , Ljubljana Jing i jang 2007/08 04.04.2008 MOB Tanc Fest Arhiva na Tanc fest
SNG Drama, Ljubljana Molier: Tartif 2007/08 13.07.2008 Festival „Ohridsko leto” Festival „Ohridsko leto” Arhiva na festivalot
EnKnapGroup Cut Out, Brake, In Between, Sky 2008/09 29.04.2009 MOB
(mala scena)
Festival Locomotion http://lokomotiva.org.mk/
Mini Teatar Ljubljana L.Janković: Kako mene 2008/09 08-13.09.2008 FKT „Risto Šiškov” - Strumica FKT „Risto Šiškov” - Strumica Programka od festivalot
Via negativa Viva Verdi 2008/09 18-27.09.2008 MKC MOT Monografija MOT
Slovensko mladinsko gledališče -Ljubljana T.Štivičić: Fragile 2009/10 19-26.09.2009 MKC MOT Monografija MOT
Gledališče „Glej“ - Ljubljana D.Avdić: Most na krvi 2010/11 18-26.09.2010 MKC MOT Monografija MOT
Slovensko mladinsko gledališče -Ljubljana O.Frljić: Proklet da bide predavnikot na svojata zemja 2010/11 18-26.09.2010 MKC MOT Monografija MOT
Slovensko mladinsko gledališče -Ljubljana P.P.Pasolini: Amado Mio 2010/11 18-26.09.2010 MKC MOT Monografija MOT
Slovensko mladinsko gledališče -Ljubljana M.Oblak: Diva, svetica, majka, prasica 2010/11 18.06.2011 NU Teatar „Jordan Hađi Konstantinov-Đinot“- Veles Festival IMPAKT Veles Arhiv na Festival
Gledališče Glej, Ljubljana N.La Bute: Pričini da se bide srećen 2011/12 01.10.2012 NU Teatar „Jordan Hađi Konstantinov-Đinot“- Veles Festival IMPAKT Veles Arhiv na Festival
Slovensko mladinsko gledališče -Ljubljana Dostoevski: Zlostorstvo i kazna 2011/12 21-28.09.2011 MKC MOT Monografija MOT
Slovensko mladinsko gledališče -Ljubljana N.Alen: Posledniot tanc na Nižinski 2011/12 21-28.09.2011 MKC MOT Monografija MOT
Slovensko mladinsko gledališče -Ljubljana K. Man: Mefisto 2012/13 21-26.09.2012 MKC MOT Monografija MOT
Šift Teatar II - Ljubljana Muzej pisama 2012/13 08-13.09.2012 FKT „Risto Šiškov” - Strumica FKT „Risto Šiškov” - Strumica Programka od festival
Gledališče Škuc H.Miler: Slučajot na Inga M. 2012/13 24-28.04.2013 Festival na monodrama -Bitola Festival na monodrama -Bitola Ljupka Kolarova Pajevik, strucen sorabotnik i urednik na Festivalot
SNG Drama Ljubljana E.Lubitch: Koga bev mrtov 2012/13 13.07.2013 Festival „Ohridsko leto” Festival „Ohridsko leto” Arhiva na festivalot
Slovensko mladinsko gledališče -Ljubljana Visconti, D`Amico, Medioli: L’INNOCENTE 2013/14 19-26.09.2013 MKC MOT Monografija MOT
Mini Teatar Ljubljana E.Jonesko: Stolovi 2013/14 08-13.09.2013 FKT „Risto Šiškov” - Strumica FKT „Risto Šiškov” - Strumica Programka od festival
Slovensko Mladinsko Gledališče - Ljubljana M.Tompkins: Vetar na ludosta 2014/15 23.09.2015 NU Teatar „Jordan Hađi Konstantinov-Đinot“- Veles Festival IMPAKT Veles Arhiv na Festival
Maska - Ljubljana M.Bulc: Ajde site zaedno 2014/15 19-26.09.2014 MKC MOT Monografija MOT
Slovensko mladinsko gledališče -Ljubljana A.Skubic: Pavla nad Ambisot 2014/15 19-26.09.2014 MKC MOT Monografija MOT
Maska - Ljubljana J.Rusjan: Škrip Inc. 2014/15 19-26.09.2014 MKC MOT Monografija MOT
SNG Drama Ljubljana G.Stefanovski: FIGURAE VENERIS HISTORIAE 2014/15 20.08.2015 Festival „Ohridsko leto”
(Dom na kultura „Grigor
Festival „Ohridsko leto” Arhiva na festivalot
Slovensko mladinsko gledališče -Ljubljana U.Kaurin, V. Vejs: Heroj 1.0 2015/16 15.09.2015 NUTeatar „Jordan Hađi Konstantinov-Đinot“- Veles Festival IMPAKT Veles Arhiv na Festival
SNG Drama Ljubljana S.I.Vitkijević: Spobudalena lokomotiva 2015/16 18.08.2016 Festival „Ohridsko leto”
(Dom na kultura „Grigor
Festival „Ohridsko leto” Arhiva na festivalot
Slovenski Gledališki institut Ljubljana M.Knez: Irena! No, ne možam poveće 2016/17 08-12.09.2016 FKT „Risto Šiškov” - Strumica FKT „Risto Šiškov” - Strumica Programka od festival
Slovensko mladinsko gledališče -Ljubljana S. Semenič: Nie, evropski leševi 2016/17 22.09.2016 MKC MOT http://mot.mk/wp-content/uploads/2017/08/MOT-2016-Katalog-WEB.pdf
Prešernov teater Kranj, Mestno gledališče Ptuj S. Makarovič: Dead man comes for his sweatheart 2016/17 26.09.2016 MKC MOT http://mot.mk/wp-content/uploads/2017/08/MOT-2016-Katalog-WEB.pdf
Slovenski Gledališki institut Ljubljana M.Knez: Irena! No, ne možam poveće 2016/17 05-09.05.2017 Festival na monodrama -Bitola Festival na monodrama -Bitola Ljupka Kolarova Pajevik, strucen sorabotnik i urednik na Festivalot
Slovensko mladinsko gledališče -Ljubljana Oliver Frljić: Our violence and your violence 2017/18 28.09.2017 MKC MOT http://mot.mk/42mot2017/naseto-nasilstvo-i-vaseto-nasilstvo/

Словенечки изведби кои беа направени во копродукција со македонски театри

Словенечка институција Претстава Сезона Датум на гостување Македонска институција Фестивал Извор на податоци / линк
Koprodukcija: Globalno gledališče, Ljubljana, MKC, Ohridsko leto, Eurokaz Zagreb Šekspir, Breht, Grum, Georgievski, Gavranlieva: Cezar 1998/99 10.10.1998 MKC MOT spored režiserot
Globalno gledališče, Ljubljana i Naroden teatar Kumanovo Stanesku: BALKAN BLUES final countdown 2004/05 25.09-07.10.2004 MKC MOT Monografija MOT
Pandur Teatar Ljubljana Slovenija; Gavella Teatar Zagreb Hrvatska; Festival „Ohridsko leto“, Grad Teatar Budva Crna Gora, Teatar Ullyes Hrvatska, Mitlfest Italija A.Kami: Kaligula 2007/08 07.08.2008 Festival „Ohridsko leto” Festival „Ohridsko leto” Arhiva na festivalot
MOT; ExPonto; Infant, Teuta; Boris A.Novak: Kasandra 2009/10 19-26.09.2009 MKC MOT Monografija MOT
NU „Vojdan Černodrinski” Prilep, NETA Ljubljana I SFUmato Sofija Bugarija J. Plevneš: Kiril I Metodij, Who Are You?! 2014/15 14.08.2015 Festival „Ohridsko leto” Festival „Ohridsko leto” Arhiva na festivalot
SMG, HNK Ivan Zajc Rijeka, BITEF, MOT Kompleks Ristić 2015/16 23.09.2015 MKC MOT Monografija MOT
NUCK Teatar „Jordan Hađi Konstantinov Đinot” Veles I Slovensko mladinsko gledališče -Ljubljana S.Dimoski: Fedra 2015/16 26.09.2015 MKC MOT http://mot.mk/2015/portfolio/mk-phaedra/
Slovensko Mladinsko Gledališče- NT „Jordan Hađi Konstantinov-Đinot“-Veles S.Dimoski: Fedra 2015/16 24.09.2015 NU Teatar „Jordan Hađi Konstantinov-Đinot“- Veles Festival IMPAKT Veles Arhiv na Festival
Koprodukcija Slovensko Mladinsko Gledališče- NT „Jordan Hađi Konstantinov-Đinot“-Veles S.Dimoski: Fedra 2015/16 20.09.2015 NU Teatar „Jordan Hađi Konstantinov-Đinot“- Veles FAD Stobi Arhiv na teatar
Regionalna mreža na akademii „Teatarska platforma“ ADU Zagreb, FDU Belgrad, AU Novi Sad, ASU Sarajevo, FDU Cetinje, FDU Skopje, AGRFT Ljubljana Project: Justice
(presentation): TOOTHPICK, I CAN`T HEAR THAT STAMP, POPOKATEPETL, CHECKMATE MY LOVE, THERAPHY, HERE I AM, BRECHT, FOOLING AROUD
2016/17 27.09.2016 MKC MOT http://mot.mk/wp-content/uploads/2017/08/MOT-2016-Katalog-WEB.pdf
Кратенки / Легенда

Национални институции центри за културни кои имаат професионален театар во нивниот состав

Centar za kultura (ili Dom na kultura) Marko Cepenkov - Prilep (Naroden teatar Vojdan Černodrinski - Prilep)
Centar za kultura Trajko Prokopiev - Kumanovo (Naroden teatar - Kumanovo)
Centar za kultura Aco Šopov - Štip (Naroden teatar - Štip)
Centar za kultura Jordan Hađi Konstantinov Đinot- Veles (Naroden teatar Jordan Hađi Konstantinov Đinot- Veles)
Centar za kultura Anton Panov- Strumica (Naroden teatar Anton Panov- Strumica)
Centar za kultura Grigor Prličev - Ohrid

Република Македонија официјално го промени статусот на театрите во 2006г. кога станаа Национални установи, а во 2007г. некои од нив станаа дел од центрите за култура. Затоа имињата на театрите/називите се различни во различни временски периоди.

Листа на театарски фестивали во Р.Македонија

Festival Ohridsko leto, dramska programa, Ohrid
Festival Majski operski večeri, Skopje
Festival Mlad otvoren teatar, Skopje
Festival na Antička drama Stobi, Veles
Festival IMPAKT, Veles
MNT Fest, Skopje
Festival na kameren teatar Risto Šiškov, Strumica
Festival na monodrama, Bitola
Bitola Šekspir Festival
Festival Denovi na komedija, Kumanovo
Festival Gola mesečina, Skopje
Festival Joakim Osogovski, Kriva Palanka
Festival Bilazora, Sveti Nikole i Štip
Tanc Fest, Skopje
Lokomotion, Skopje
Festival na detski teatar, Štip
Festival Bitolino, Bitola
Festival Senki i oblaci, Skopje